TMS Medical – metody minimalizacji ilości zakażeń pooperacyjnych

Postęp jaki obecnie trwa w obrębie technologii wykorzystywanej na bloku operacyjnym był szczególnie dynamiczny w ostatnich 10 latach. Pojawienie się robotów chirurgicznych, kamer endoskopowych w rozdzielczości 4K oraz 3D, gdzie wykorzystywane są monitory o przekątnej 55”, sale hybrydowe z zaawansowanym sprzętem radiologicznym jak angiografy, pozwoliło na zwiększenie efektów leczenia. Jednak aby wykorzystać w pełni nowe możliwości należy zadbać o ergonomiczne i bezpieczne środowisko pracy. Jednym z zagrożeń są powikłania wynikające z zakażeń rany pooperacyjnej. Problem ten w skali globalnej utrzymuje się na podobnym poziomie, a rosnąca oporność na antybiotyki może go spotęgować w niedalekiej przyszłości.

Jedną z metod minimalizacji ilości zakażeń pooperacyjnych jest zapewnienie czystości mikrobiologicznej powietrza. Obecnie stosowane systemy nawiewów laminarnych zapewniają wysoką czystość mikrobiologiczną, jednak obszar ściśle chroniony ogranicza się do maksymalnie 9 m2. W tej przestrzeni przez cały czas trwania operacji muszą się znaleźć: pacjent, chirurdzy, asysta, cały sprzęt sterylny, jak narzędzia i implanty. Przy obecnych technikach operacyjnych ta przestrzeń jest zwyczajnie za mała i część sprzętu jest trzymana poza strefą ściśle chronioną.

W celu redukcji zakażeń pooperacyjnych, szwedzka firma Avidicare AB, opracowała system wentylacji Opragon – system dystrybucji powietrza dla sal operacyjnych, który zapewnia ultraczystość mikrobiologiczną, w całej sali operacyjnej. Udało się to osiągnąć przez zastosowanie opatentowanej technologii Przepływu Powietrza Sterowanego Temperaturą. System posiada ponad 350 instalacji, głównie w Skandynawii, Stanach Zjednoczonych, ale także w Chinach czy Ukrainie. Jako TMS Medical wdrażamy system Opragon do polskich szpitali, gdzie stanowi on centrum nowoczesnej sali operacyjnej.

Do najważniejszych zalet systemu Opragon należą:

  • ultraczystość mikrobiologiczna w całym pomieszczeniu,
  • zapewnienie komfortu termicznego, przez brak tzw. „przeciągów”,
  • niskie zużycie energii (ok. 30% mniejsze zużycie względem nawiewów laminarnych),
  • duże możliwości adaptacyjne, co jest szczególnie ważne podczas remontów istniejących budynków, kiedy przestrzenie międzysufitowe są ograniczone,
  • dedykowane wersje systemu Opragon przeznaczone dla sal hybrydowych opracowane do współpracy z angiografami sufitowymi czołowych producentów (Siemens, Philips, Canon).

Działanie systemu Opragon zostało też udokumentowane w licznych badaniach.

W TMS Medical od ponad 10 lat zajmujemy się projektowaniem i wyposażeniem m.in. bloków operacyjnych w nowoczesny sprzęt medyczny. W 2023 roku nawiązaliśmy współpracę z firmami: Avidicare, Chromaviso – producentem prozdrowotnego oświetlenia, Operamed – dostawcą systemów zabudowy sal operacyjnych. Łączymy te wszystkie produkty w jedną całość, dostarczając sale operacyjne, które zapewniają nowoczesne, ergonomiczne i bezpieczne środowisko pracy, przystosowane do obecnych jak i przyszłych wymagań.

W celu poznania szczegółów zapraszamy do kontaktu.