Podsumowanie zebrania Sekcji TISzB, 26.11.2022 r.

W dniu 26.11.2022 r. odbyło się zebranie członków Głównej Sekcji Techniki Instalacyjnej w Szpitalnictwie i Balneotechniki PZITS. Z powodu nadal trwającej pandemii zebranie miało formę zdalną. W zebraniu uczestniczyli: Przewodniczący Krzysztof Stelągowski, Jolanta Sielicka, Piotr Muzyczuk, Florian Piechurski, Izabela Drobnik-Kamińska, Urszula Jóźwik, Andrzej Wybór, Marcin Surowiec.

Zebranych przywitał  Przewodniczący Krzysztof Stelągowski, który następnie przedstawił porządek zebrania, obejmujący: plan działalności Głównej Sekcji na rok 2023, dyskusja, ew. uzupełnienia oraz zatwierdzenie planu przez uczestników zebrania; wystąpienie kol. dr inż. Floriana Piechurskiego dotyczącego problematyki basenów, bieżące problemy związane z techniką instalacyjną  w szpitalnictwie; imprezy współorganizowane przez GSTIwSzp.iB w 2023 r.; referat Wiceprzewodniczącej GSTIwSzp.iB kol. Jolanty Sielickiej na temat Wybranych problemów zakresie balneotechniki; bieżące  zmiany legislacyjne; sprawy wniesione i wolne wnioski. Planowany porządek obrad został zatwierdzony jednogłośnie.

Plan działalności GSTIwSzp.iB na rok 2023, który w formie elektronicznej został przesłany przed zebraniem wszystkim uczestnikom, został omówiony i przez wszystkich przyjęty. Plan zawiera następujące obszary tematyczne i działania:

Technika Instalacyjna w Szpitalnictwie

  • Zaplanowano zorganizowanie zebrania stacjonarnego; ustalono podział prac nad współorganizacją Warsztatów Pracy Projektanta i Rzeczoznawcy w zakresie instalacji i sieci sanitarnych; uzgodniono, że w przypadku pozyskania dużej liczby referatów (tematów wystąpień dopuszcza się możliwość           zorganizowania dodatkowego seminarium przez GSTIwSzp.iB); omówiono współudział w organizacji i prowadzeniu konferencji w Bydgoszczy “Odpady medyczne w okresie pandemii”; Zdecydowano o  kontynuowaniu działań nad aktualizacją Wytycznych projektowania w zakresie  instalacji sanitarnych w szpitalnictwie – Vademecum Projektanta; doprecyzowano, że  zbiór wytycznych, norm, przepisów oraz artykułów naukowych dotyczących obiektów służby zdrowia, powinien mieć możliwość systematycznej aktualizacji. Warunkiem wstępnym jest znalezienie głównego sponsora. Wytyczne powinny być  wprowadzone do  oferty wydawniczej przygotowanej przez Zarząd  Główny PZITS.
  • Całoroczna działalność: podtrzymywanie współpracy z wiodącymi producentami w zakresie instalacji sanitarnych w tym w szpitalnictwie – w tym z firmami Pipelife, Wavin, Hawle, Armacell, Belimo, Geberit, Uponor,  Hauraton, PoliPlast, Honeywell, Egeplast, Keramo oraz podtrzymywanie i rozwijanie współpracy z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa na szczeblu Izby Krajowej oraz  Izb Okręgowych.
  • Współpraca z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz sanepidami wojewódzkimi i powiatowymi; prowadzenie działań w celu stałej rozbudowy Sekcji w zakresie jej składu.
  • Udział w akcji opiniowania aktów prawnych mających znaczenie dla techniki instalacyjnej w szpitalnictwie we współpracy z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa oraz Główną Komisją Legislacyjną PZITS.
  • Działania na rzecz kontaktów ze środowiskiem kadry inżynierów sanitarnych zatrudnionych w Szpitalnictwie w celu poznania bieżących problemów technicznych oraz ekonomiczno-organizacyjnych.
  • Działania w kierunku pozyskania i stałej współpracy z nowymi członkami wspierającymi i sponsorami.
  • Aktywna komunikacja z młodymi członkami PZITS oraz kadrą oraz organizacja 2 zebrań w ciągu roku kalendarzowego.

Balneotechnika

  • Uzgodniono główne kierunki działalności GSTIwSzp.iB w zakresie: zagadnień techniki uzdrowiskowej, promocji uzdrowisk, lecznictwa uzdrowiskowego i turystyki, promocji aparatury  i urządzeń stosowanych w zdrojownictwie, działań na rzecz ochrony środowiska, ochrony surowców leczniczych oraz walorów uzdrowisk, szkoleń w zakresie techniki uzdrowiskowej.
  • Całoroczna działalność: udział w pracach organizacyjnych V edycji „Warsztatów pracy projektanta i rzeczoznawcy instalacji i sieci sanitarnych”, przygotowania do organizacji  webinarium „Wyposażenie przeciwpożarowe w obiektach służby zdrowia, zakładach lecznictwa uzdrowiskowego”; współpraca przy organizacji imprezy: „Festiwal Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby”  organizowanej w Busku Zdroju we wrześniu 2023 r.; współpraca z organizacjami uzdrowiskowymi (Polskim Towarzystwem Higienicznym, Izbą Gospodarczą Uzdrowiska Polskie, Polskim Towarzystwem Balneologii, Bioklimatologii i Medycyny Fizykalnej), opracowywania wspomnień o dawnych uzdrowiskach, obiektach, zasłużonych specjalistach z branży w ramach „akcji” Tradycje w uzdrowiskach; opiniowanie aktów prawnych i działań związanych z tematyką uzdrowiskową oraz współpraca z Główna Sekcją Legislacyjną, pozyskiwanie firm do współpracy z GSTIwSzp.iB i promocja firm działających  w technice uzdrowiskowej.

W dalszej części zebrania Kol. Florian Piechurski wygłosił referat na temat „ Wymagania i rozwiązania uzdatniania wody basenowej” (Rozporządzenia Ministra Zdrowia z  15.11.2015 w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda basenowa, wprowadziło zwiększone wymagania co do stosowanych urządzeń technologii oczyszczania wody basenowej) natomiast dr inż. Piotr Muzyczuk przedstawił zebranym (w ramach punktu o bieżących problemach związanych z techniką instalacyjną w szpitalnictwie) potencjalne problemy występujące przy projektowaniu zadań z zakresu rozbudowy/przebudowy infrastruktury szpitala na bazie doświadczeń własnych Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.

W kolejnym punkcie zebrania Przewodniczący omówił osiągnięcia i historię firmy Belimo, która jest na polskim rynku obecna od roku 2001  jako firma Belimo Siłowniki S.A.  Firma została założona w Szwajcarii w roku 1975. Brała m. in. udział w naszym Seminarium Nowoczesne Techniki Instalacyjne w Szpitalnictwie w roku 2017. Ostatnio powyższa firma wprowadziła w Polsce na rynek  zawory Bielmo Energy Valve TM z licznikami energii termicznej TEM , które łączą funkcje: pomiar energii, regulację przepływu energii oraz rozliczanie kosztów.

Wybrane problemy z zakresu balneotechniki omówiła kol. Jolanta Sielicka. Zagadnienia balneotechniki są ściśle powiązane z działalnością uzdrowisk w zakresie świadczenia usług osobom kierowanym na leczenie i rehabilitację uzdrowiskową. Zaznaczyła, że od stycznia 2023 r. przewidywane jest wprowadzenie zmian w systemie kierowania pacjentów do uzdrowisk. Planowane jest wprowadzenie e-skierowań i dążenie do likwidacji formy pisemnej skierowań na drukach NFZ. Ma to stanowić „ułatwienie” dla seniorów gdyż skierowanie można wysłać drogą elektroniczną. Ponadto dla odbycia leczenia pacjent będzie mógł dowolnie wybrać uzdrowisko oraz konkretne sanatorium.

Kol. Krzysztof Stelągowski poinformował zebranych o wybranych  nowych aktach prawnych które zaczęły obowiązywać w bieżącym roku.

Kol. Urszula Jóźwik  zaproponowała aby kolejne spotkanie Głównej Sekcji odbyło się w Białymstoku. Zadeklarowała czynny udział w organizacji spotkania. Przewodniczący  kol. Krzysztof Stelągowski  zaakceptował propozycję, a w związku z brakiem innych wniosków podziękował za czynny udział wszystkim obecnym i zakończył zebranie.