31 sierpnia 2018 r. odbyło się szkolenie pt.: Budowle wodne, elektrownia wodna na przykładzie zbiornika WIÓRY, zorganizowane przez Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych o/Kielce.
Zbiornik WIÓRY powstał w wyniku piętrzenia wód rz. Świśliny. Jego czasza rozciąga się wzdłuż rzeki Świśliny na długości ok. 8km i rz. Pokrzywianki – na długości ok. 7,2 km. W warunkach normalnej eksploatacji średnia szerokość zbiornika wynosi około 300m, a maksymalna w rejonie połączenia obu rzek około 800m. Pojemność całkowita wynosi 35 mln m3, w tym pojemność powodziowa 19 mln m3, a powierzchnia zalewu przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynosi 408,0 ha.
Zapora czołowa ziemna (ponad 250m dł. i 26m wys.) z rdzeniem glinowym i galerią kontrolno-zastrzykową, drenażem kamienno-żwirowym oraz przesłoną cementacyjną zlokalizowaną pod galerią w dolinie i na przyczółkach gwarantuje bezpieczeństwo eksploatacyjne zbiornika.
W obiekcie działa elektrownia wodna przepływowa o łącznej mocy 400 kW i produkcji rocznej powyżej 1,0 GWh.
Funkcje zbiornika to: ochrona przeciwpowodziowa, zapewnienie przepływu nienaruszalnego w rzece, energetyczna i oczywiście turystyczna.