W dniach 24-25 kwietnia w malowniczej okolicy w Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym Ziemowit w Jarnołtówku odbyła się Konferencja Naukowo-Techniczna pn. „Europejski Zielony Ład a Inżynieria Środowiska – Szanse i zagrożenia”.
Wydarzenie zorganizował opolski Oddział PZITS we współpracy z Opolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa, a patronatu honorowego udzielił Marszałek Województwa Opolskiego oraz Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uroczystość uświetniła wizyta Wicewojewody Województwa Opolskiego pana Sławomira Gradzika oraz obecność Wiceprezesa Zarządu Głównego PZITS kolegi Pawła Stańczaka.
Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się z wyzwaniami, jakie niosą ze sobą ekologiczne regulacje europejskie i ich implikacje na regulacje krajowe.
Prelekcje, pokazy i wystąpienia poruszały tak ważne tematy, jak racjonalne gospodarowanie zasobami wody i energii, nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne a także otoczenie prawne i mechanizmy finansowe w gospodarce krajowej, europejskiej i światowej.
Zaprezentowano nowoczesne systemy retencji, rozsączania, podczyszczania wód opadowych oraz współpracujące z nimi tzw. „zielone dachy” i „zielone wyspy”, jako naturalne systemy retencji i regulacji mikroklimatu wewnątrz i na zewnątrz obiektów budowlanych.
Nie zabrakło również paneli z zakresu biogazowni i biometanowni oraz kogeneracji opartej na naturalnych, niekopalnych źródłach energii, a także systemów zarządzania energią odnawialną. Spore dyskusje wywołał wykład na temat spółdzielni energetycznych, jako sposób na niezależność energetyczną i tanią zieloną energię.
Oprócz rozwiązań technicznych zaproszeni goście mieli okazję poznać źródła finansowania inwestycji ekologicznych prezentowanych przez doradców energetycznych WFOŚiGW oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego.
Burmistrz m. Paczków przedstawił trudności, z jakimi musiały (i muszą do nadal) mierzyć się służby miejskie w obliczu zniszczeń oczyszczalni, jakie wyrządziła ubiegłoroczna powódź.
Dwudniową konferencję zwieńczyły wystąpienia naukowców z Politechniki Śląskiej i Politechniki Opolskiej z zakresu racjonalnego gospodarowania wodą; niezawodności, bezpieczeństwa i ryzyk eksploatacji systemów komunalnych oraz zagrożeń zdrowotnych konsumenta, których prelekcje wywołały gorącą dyskusję, a zainteresowanie uczestników skłoniło organizatorów do kontynuacji tych zagadnień w planowanych przyszłych wydarzeniach.
Spójność wystąpień, wymiana doświadczeń i uzupełnianie się prelegentów, a także frekwencja i atmosfera przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów konferencji.