W dniach 21-23 września 2022 r. na terenie Politechniki Białostockiej odbyła się konferencja naukowo-techniczna pt. „Wyzwania branży wod.-kan. w zakresie gospodarki wodno-ściekowej”.
W pierwszym dniu konferencji dla chętnych uczestników zostało zorganizowane zwiedzanie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku jedynego muzeum w kraju odpowiadającym trudną historię polskiej obecności na Sybirze.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się od podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Wodociągami Białostockimi, a Politechniki Białostocką. Celem porozumienia jest podjęcie wspólnych działań w obszarze badawczo-rozwojowym i edukacyjnym.
Po powitaniu uczestników konferencji przez władze miasta Białegostoku, Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marty Kosior — Kazberuk i Prezes Zarządu Wodociągów Białostockich Beatę Wiśniewską, rozpoczęła się sesja plenarna, którą uświetnili zaproszeni prelegenci, uznani naukowcy — specjaliści w branży wod-kan, prezentując wykłady nawiązujące do głównego tematu konferencji:
- dr inż. Tadeusz Rzepecki, Przewodnicz§cy Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, Prezes Zarz#du Tarnowskich Wodociągów Sp. z o.
- ndz. dr hab. inż. Marek Gromiec, Przewodniczący Komisji Gospodarki Wodno-Ściekowej Państwowej Rady Gospodarki Wodnej, Doradca ds. Gospodarki Wodnej Komisji Środowiska Senatu RP, Członek Komitetu Inżynierii Środowiska PAN
- dr inż. Monika Żubrowska Sudoł, prof. Politechniki Warszawskiej, Kierownik Zakładu Zaopatrzenia w Wody i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej
- Beata Wiśniewska, Prezes Zarządu Wodociągów Białostockich z o. o. w Białymstoku
Kolejnym punktem w agendzie konferencji był panel dyskusyjny ekspertów, w którym udział wzięły następujące osoby: Przemysław Tuchlińnski – Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku, prof. dr hab. inż. Lech Dzienis z Katedry Wodociągów i Kanalizacji Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Monika Żubrowska-Sudoł – prof. Politechniki Warszawskiej, Kierownik Zakładu Zaopatrzenia w Wodą i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej, dr inż. Tadeusz Rzepecki – Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, Prezes Zarządu Tarnowskich Wodociągów Sp. z o. o., Maria Chilińska – Prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o. o., Piotr Borowiec Główny Specjalista w Departamencie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Ministerstwa Infrastruktury, Tomasz Bobrowski – Prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. z siedzibą w Dęblinie i Beata Wiśniewska Prezes Zarządu Wodociągów Białostockich Sp. z o.o.
Debata potwierdziła konieczność wypracowania wspólnego, jednoznacznego stanowiska podmiotów zaangażowanych w działalność krajowego sektora wod. kan. — zarówno co do właściwego funkcjonowania w aktualnych warunkach, jak tel perspektyw rozwoju i adekwatnych rozwiązań, w szczególności w kontekście trudnych relacji przedsiębiorstw wod.-kan. z regulatorem taryf.
Po debacie uczestnicy wzięli udział w zwiedzaniu Muzeum Politechniki Białostockiej oraz Infrastruktury naukowo-badawczej Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku (Wydziałowe Laboratorium Chemiczne, Laboratoria modelowe uzdatniania wody, oczyszczania ścieków, Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii).
Następnie odbyta się sesja z praktykami, podczas której 7 firm (partnerów konferencji) zaprezentowało swoje firmy działające w branży wod.-kan.
Warto podkreślić, że przez cały dzień konferencji dostępne byty stoiska partnerów, na których prezentowane byty urządzenia oraz innowacyjne rozwiązania funkcjonujące w branży wod.-kan.
W trzecim dniu konferencji odbyły się wizyty studyjne na obiektach Wodociągów Białostockich: Dział Produkcji Wody Pietrasze — Wasilków, Oczyszczalnia Ścieków i Stacja Uzdatniania Wody Jurowce, podczas których uczestnicy zwiedzili inwestycje zrealizowane w ramach projektu pt. „Optymalizacja gospodarki wodno — ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilkow”, m.in.:
- Rozbudowa i przebudowa częsci biologicznej oczyszczalni ścieków,
- Hermetyzacja i dezodoryzacja wybranych obiektów białostockiej oczyszczalni ścieków Modernizacja stawów infiltracyjnych
- Budowa trzeciego pulsatora
- Budowa elektrowni fotowoltaicznej na Stacji Uzdatniania Wody Jurowce
To ogólnopolskie spotkanie branżowe osiągnęło wyznaczone cele i zadania: wymiana wiedzy, doświadczeń i opinii naukowców oraz praktyków ogólnopolskiej sfery przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, a także konsolidację środowiska w konfrontacji z bieżącymi i nowymi wyzwaniami. Ponadto branżowi teoretycy i praktycy zaprezentowali swoją działalność oraz miejsce na mapie osiągnięcie w obszarach zarządzania, techniki, technologii i badan naukowych.