BCU w Żywcu laureatem konkursu LIDER INSTALACJI 2024

Konkurs LIDER INSTALACJI organizowany jest przez redakcję „Rynku Instalacyjnego”, a laureaci są nagradzani co 2 lata podczas Targów Instalacje. W tym roku jury konkursowe zwróciło szczególną uwagę na działania podejmowane przez branżę instalacyjną na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego.

 

W Polsce powstają branżowe centra umiejętności (BCU), realizujące koncepcję centrów doskonałości zawodowej w ramach partnerskich konsorcjów z firmami branżowymi oraz samorządami jako organami prowadzącymi szkoły i centra kształcenia zawodowego. Formuła BCU będzie nowością w systemie oświaty. Są to zaawansowane technologicznie ośrodki kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży, z których mogą korzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy danej branży. BCU są tworzone przy szkołach kształcących w zawodach lub centrach kształcenia zawodowego. Projekty te mają na celu m.in. połączenie biznesu z edukacją zawodową oraz zapewnienie trwałej współpracy pomiędzy branżami, szkołami zawodowymi i uczelniami. BCU pełnić będą cztery funkcje: edukacyjno-szkoleniową, integrująco-wspierającą, innowacyjno-rozwojową i doradczo-promocyjną. Nie są jednak konkurencją dla istniejących placówek – przeciwnie, mają być dla nich ważnym zapleczem, zajmującym się m.in. przygotowaniem i wdrażaniem standardów oraz kwalifikacji, tak aby tworzyć nowoczesne szkolnictwo zawodowe na najwyższym poziomie. BCU tworzą konsorcja podmiotów, które uzyskały pozytywną ocenę w konkursie MEiN.

BCU ma szczególne znaczenie m.in. dla realizacji w naszym kraju „Długoterminowej strategii renowacji budynków”, w ramach której w latach 2020-2030 zaplanowano termomodernizację 236 tys. budynków rocznie, w 2030-2040 – 271 tys. budynków rocznie, a w 2040-2050 – 244 tys. budynków rocznie. Łącznie do roku 2050 powinniśmy przeprowadzić 7,5 mln termomodernizacji budynków. Do realizacji tego zadania potrzebujemy dodatkowo ponad 300 tys. pracowników budowalnych, w tym aż 80 tys. instalatorów od źródeł energii i instalacji c.o. oraz c.w.u., a także blisko 50 tys. instalatorów elektryków i PV oraz ponad 40 tys. wykonawców gruntowych wymienników ciepła i ok. 4 tys. projektantów i kierownik robót sanitarnych.

W branży instalacyjnej powstają cztery centra: dwa w dziedzinie instalacje sanitarne, grzewcze i gazowe oraz dwa w dziedzinie energetyka odnawialna – pompy ciepła i geotermia płytka. To na razie pierwszy krok, a pełny sukces tych centrów wymaga zaangażowania się i współdziałania bardzo wielu podmiotów przez wiele lat, zanim BCU okrzepną na tyle, żeby mogły być trwałymi podmiotami w systemie kształcenia zawodowego, z którego czerpać będą nie tylko instalatorzy, ale też nauczyciele zawodów i nauczyciele uczelni technicznych w całym kraju.

Tegoroczna decyzja jury konkursowego jest wyrazem uznania dla konsorcjów, które podjęły trud budowania Branżowych Centrów Umiejętności – organizacji branżowych, firm, samorządów i szkół. Laureatami konkursu LIDER INSTALACJI 2024 są: Branżowe Centrum Umiejętności w Bydgoszczy, Branżowe Centrum Umiejętności w Bytowie, Branżowe Centrum Umiejętności w Krzeszowicach oraz Branżowe Centrum Umiejętności w Żywcu w dziedzinie instalacje sanitarne, grzewcze i gazowe – tworzone przez Starostwo Powiatowe w Żywcu i Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu, w partnerstwie z Polskim Zrzeszeniem Inżynierów i Techników Sanitarnych, Politechniką Śląską, Stowarzyszeniem Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych oraz firmami GROHE i KAN.