Podsumowanie konferencji Stormwater 2025

24-26 marca br w Poznaniu odbyła się konferencja Stormwater 2025.
Na konferencji poruszane były zagadnienia związane z zarządzaniem wodami opadowymi, ze szczególnym podkreśleniem wpływu zmian klimatu na podejmowane działania w zakresie zwiększania retencji, wprowadzania nowych technologii oraz wdrażania zielono-niebieskiej infrastruktury.
Eksperci z całego świata zaprezentowali swoje doświadczenia dotyczące zarządzania wodami opadowymi, realizacji projektów infrastrukturalnych, oraz niezbędne do ich realizacji kwestie prawne i finansowe.Z uwagi na doświadczenia wielu krajów związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, sporo czasu poświęcono na omówienie skutków zjawisk pogodowych oraz ich wpływu na politykę wodną.Dwa dni konferencji podzielono na sesje, w czasie których omawiano określone zakresy tematów. Na uwagę zasługiwały wystąpienia dotyczące zaawansowanych technologiii metod poprawy efektywności istniejących systemów retencji wód opadowych. Eksperci omówili nowe podejścia do inteligentnego zarządzania retencją, monitoringu, a także nowoczesnych rozwiązań w zakresie oczyszczania wód opadowych.


Wynikiem tej dyskusji będą wskazówki na temat intensyfikacji działań, które pozwolą na ograniczenie ryzyka powodzi miejskich i poprawią jakość wody opadowej jako zasobu.
W trakcie wykładów oraz w kuluarach zaprezentowano najnowsze narzędzia i technologie stosowane w modelowaniu klimatycznym oraz projektowaniu systemów odwodnienia. Prelegenci wskazali najbardziej przydatne narzędzia dla branży wodno-kanalizacyjnej, które pomogą zwiększyć skuteczność projektów.
Śledząc efekty podnoszonych w trakcie konferencji zagadnień i promowanych działań można stwierdzić widoczne zmiany w podejściu do zagadnienia wód opadowych. I są to zmiany na lepsze. Nie dokonamy spektakularnej zmiany z dnia na dzień ale zrozumienie powagi i skutków negatywnych zmian klimatycznych oraz wdrożenie nowoczesnej technologii, monitoringu i sprawdzonych rozwiązań pozwoli na przesunięcie w czasie i złagodzenie ich negatywnych skutków.
Organizatorem konferencji jest RETENCJAPL, współorganizatorem AQUANET RETENCJA oraz AQUANET a Partnerem Generalnym jest firma ACO.
Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych jako jedno z kilku podmiotów objęło konferencję Patronatem Honorowym.